Ortopeda – czym się zajmuje, jakie problemy zdrowotne leczy?
Piękne i zdrowe ciało

Ortopeda – czym się zajmuje, jakie problemy zdrowotne leczy?

Ortopeda to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oraz urazów narządu ruchu. Są to dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu szkieletowego, stawów, wiązadeł, mięśni, ścięgien, a nawet nerwów. U lekarza tej specjalizacji pacjent znajdzie wsparcie w zakresie leczenia wad postawy, zmian zwyrodnieniowych, urazów i wielu innych dolegliwości utrudniających mu poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Sprawdźmy, jakie problemy zdrowotne znajdują się w kręgu zainteresowania specjalizacji ortopedii i kiedy warto umówić się na wizytę u ortopedy!

Kim jest ortopeda? Jakie choroby i urazy leczy?

Ortopeda jest lekarzem specjalizującym się w ortopedii. Jest to szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje różnego rodzaju choroby i problemy zdrowotne związane z układem ruchu. Ortopeda zajmuje się m. in. wadami postawy (wrodzonymi i nabytymi), zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi, zakażeniami kości, uszkodzeniami nerwów, a także chorobami metabolicznymi, nowotworowymi i genetycznymi zlokalizowanymi w obrębie układu ruchu.

Jak widać, zakres jego specjalizacji dalece wykracza poza standardowe leczenie złamań, zwichnięć i skręceń kończyn dolnych i górnych. Co więcej, z ortopedią ściśle związana jest także traumatologia, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem, w tym także operacyjnym, różnego rodzaju urazów. Należą do nich najczęściej występujące złamania, skręcenia i zwichnięcia kości, stawów oraz więzadeł.

Spośród chorób, które są najczęściej diagnozowane w gabinecie ortopedycznym, warto wymienić m. in. choroby kręgosłupa, wady postawy, martwice kości, choroby zapalne kości i stawów, wady wrodzone, choroby bioder, zmiany przeciążeniowe, zespół cieśni nadgarstka i wiele innych. U ortopedy często pojawiają się także pacjenci, którzy cierpią na bóle kręgosłupa o nieznanej przyczynie, które nie mijają, a także dolegliwości takie, jak sztywnienie palców, mrowienie kończyn, problemy z ruchomością stawów i inne niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Ortopeda – czym się zajmuje, jakie problemy zdrowotne leczy?

Jak wygląda wizyta u ortopedy? Jakie badania wykonuje lekarz?

W czasie wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Pyta m. in. o dolegliwości, częstotliwość ich występowania, natężenie oraz czas, w jakim się pojawiły. W razie potrzeby przeprowadza także badanie fizykalne oraz zleca dodatkowe badania obrazowe, w tym np. prześwietlenie, USG lub rezonans magnetyczny. Kiedy pacjent wróci do gabinetu z kompletem badań, lekarz zapoznaje się z nimi, stawia diagnozę i planuje leczenie.

W ortopedii stosowane są różne metody leczenia, które są dobierane w zależności od choroby. Leczenie może mieć zarówno charakter farmakologiczny i obejmować podawanie odpowiednich leków, jak i opierać się na fizjoterapii, a także inwazyjnych metodach operacyjnych. Pacjenci często otrzymują także zalecenie noszenia specjalnych opatrunków lub gorsetów, które mają na celu unieruchomienie konkretnych partii ciała.

Oprócz leczenia, ważnym filarem działalności ortopedy jest także profilaktyka. Dotyczy ona szczególnie dzieci. Kilka tygodni po urodzeniu, każde dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza w celu wykluczenia problemów ze stawami biodrowymi. W późniejszych latach warto natomiast regularnie odwiedzać specjalistę w celu wykluczenia lub leczenia wad postawy. Więcej informacji można uzyskać na stronie: Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com

Zobacz więcej podobnych postów