Co to jest rozgrzewka ogólnorozwojowa?
Piękne i zdrowe ciało

Co to jest rozgrzewka ogólnorozwojowa?

Sport to zdrowie. Hasło to jest wszystkim znane i od lat powtarzane. Z przymrużeniem oka patrzą na nie wszyscy ci, którzy choć raz w życiu nabawili się kontuzji. Skąd się one biorą? Zwykle z braku rozgrzewki lub jej złego przeprowadzenia. Aby uniknąć wszelkich niedogodności podczas aktywności fizycznej, warto postawić na rozciąganie czy rozgrzanie stawów. Świetna dla każdego sportowca będzie rozgrzewka ogólnorozwojowa. Czym jest i ile powinna trwać? Odpowiadamy!

Rozgrzewka ogólnorozwojowa - czym jest?

Ile dyscyplin sportowych, tyle rozgrzewek - powie każdy sportowiec. Nic bardziej mylnego. Oczywiście można dopasować rodzaj ćwiczeń na rozgrzewkę do danej dyscypliny sportowej, co oczywiście jest rekomendowane, nie należy jednak bagatelizować klasycznej i prostej rozgrzewki, która przygotuje do wysiłku najważniejsze mięśnie i stawy. Taka jest właśnie rozgrzewka ogólnorozwojowa. Może być ona wstępem do ćwiczeń ogólnorozwojowych, a także zalążkiem rozgrzewki nastawionej na konkretną partię ciała i dyscyplinę sportu. Warto pamiętać, że rozgrzewka jest nieodzownym elementem zdrowej aktywności fizycznej, dlatego nie warto jej bagatelizować. 

Co to jest rozgrzewka ogólnorozwojowa?

Jak długo powinna trwać rozgrzewka ogólnorozwojowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyjmuje się, że już 10-15 minut rozgrzewki pozwoli na przygotowanie najważniejszych partii ciała do wysiłku. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm rozgrzewa się w innym czasie. Dla jednych 10 minut to będzie dużo i będą się oni czuli jak po treningu, dla bardziej wprawionych sportowców 15 minut rozgrzewki nie rozgrzeje ich wcale. Stąd ważne jest, aby rozgrzewka, nawet jeśli jest ogólnorozwojowa i przygotowuje do działania tylko kilka mięśni i stawów, trwała tyle, aby je rzeczywiście rozgrzała. Tylko wtedy mamy pewność, że odbyty po niej trening będzie bezpieczny i przyniesie zamierzony efekt. Każda rozgrzewka będzie lepsza od treningu bez niej. Brak rozgrzania mięśni czy stawów może nieść za sobą poważne konsekwencje i sprawić, że na długie lata odłożymy sport w kąt. Dla jego miłośników może to być trudne.

Zobacz więcej podobnych postów