Zapotrzebowanie na żelazo
Piękne i zdrowe ciało

Zapotrzebowanie na żelazo

Zawartość żelaza w ciele człowieka nie jest duża, jednak odgrywa ono jedną z najważniejszych ról w ludzkim organizmie. Wchłania je dwunastnica i jelito cienkie, natomiast szpik kostny, wątroba i śledziona magazynują pierwiastek. Osoby, które podejrzewają u siebie spadek zawartości żelaza poddają się specjalistycznemu badaniu, by to potwierdzić, lub wykluczyć.

Zapotrzebowanie na żelazo

Jaką rolę pełni żelazo w organizmie?

Żelazo dostarcza właściwe porcje tlenu do płuc, a następnie jest odpowiedzialne za jego transport do pozostałych komórek w organizmie. Występuje również w szpiku kostnym, gdzie pomaga w wytwarzaniu krwinek czerwonych, natomiast będąc obecnym w mięśniach umożliwia pobieranie im tlenu niezbędnego do codziennej pracy. Żelazo pozytywnie wpływa również na prawidłowość pracy układów nerwowego i odpornościowego. Pierwiastek ma swój udział w syntezie DNA i walce z wolnymi rodnikami.

Jakie są skutki niedoboru żelaza?

Po zbadaniu poziomu żelaza we krwi odczytuje się wynik, który może wykazywać wahania, ale jest to uzależnione od płci. W przypadku kobiet wpływ na poziom żelaza w organizmie ma cykl miesięczny, jeżeli jednak pomimo tego poziom jest nieprawidłowy – konieczne jest wdrożenie leczenia. Efektem zbyt niskiego poziomu żelaza najczęściej jest anemia prowadząca do apatii, uporczywego i nawracającego bólu głowy i obniżenie sprawności intelektualnej. Zaleceniami lekarza jest najczęściej prawidłowa dieta z produktów bogatych w żelazo, czasami niezbędna jest również dodatkowa suplementacja. Konieczne jest spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, gdyż znacznie szybciej są wchłaniane. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na żelazo jest znacznie większe w czasie ciąży, dla pozostałych jest to uzależnione od postury i aktywności fizycznej. Produkty roślinne również są bogate w żelazo, jednak trudniej się wchłaniają, chyba, że zawarta w nich jest większa ilość kwasów. Zalecane jest także spożywanie witaminy C w różnych postaciach, również jako suplementu. W celu szybszego wchłaniania żelaza można również spożywać kiszoną kapustę, której właściwości często pozostają niedocenione.

Zobacz więcej podobnych postów