Jak zmniejszyć rozstępy po ciąży?
Piękne i zdrowe ciało

Jak zmniejszyć rozstępy po ciąży?

Wpływ ciąży na nasze ciało

Choć ciąża jest często określana mianem jednego z najpiękniejszych okresów w kobiecym życiu, nie można nie zgodzić się i z tym, że nie każda zmiana, do jakiej wówczas dochodzi, może być określana mianem pożądanej. Nikt nie przepada za wahaniami nastroju, niepokoją niekorzystne zmiany w stanie paznokci i włosów, a przede wszystkim – rozstępy będące naturalną konsekwencją przybierania na wadze w tym czasie. Na szczęście, mówimy o zmianach, którym jesteśmy w stanie przeciwdziałać, choć im szybciej o tym pomyślimy, tym lepiej. Rozstępy są najpierw różowymi lub czerwonymi, a potem również białymi i perłowymi pręgami, z którymi mamy do czynienia tam, gdzie skóra najbardziej się rozciąga. Przeważnie spotykamy je na piersiach i brzuchu, choć bywa i tak, że pojawiają się również na udach i pośladkach. Oczywiście, problem ten nie jest wyłącznie domeną kobiet w ciąży, zmagają się z nim bowiem także nastolatki w czasie dojrzewania, osoby intensywnie trenujące oraz te, które gwałtownie przybrały na wadze. Poradzenie sobie z nimi nie należy do zadań prostych, nie oznacza to jednak, że mając taki zamiar jesteśmy z góry skazani na niepowodzenie. Przeciwnie, jeśli zareagujemy szybko – możemy zapomnieć o tego rodzaju wyzwaniu, kluczem do sukcesu jest przy tym odpowiednie nawilżenie skóry i sprawienie, że stanie się ona bardziej elastyczna.

Pij dużo wody!

Walkę z rozstępami możemy podzielić na przynajmniej kilka etapów, jednym z najważniejszych jest przy tym bez wątpienia nawadnianie organizmu. Oczywiście, jego ogromne znaczenie jest niemożliwe do przecenienia bez względu na to, czy oczekujemy na przyjście na świat dziecka, czy też nie, warto więc pamiętać o tym, aby pić przynajmniej 1,5 litra wody w ciągu dnia. Dzięki przestrzeganiu tej zasady przyczynimy się do tego, że szybciej pozbędziemy się toksyn z organizmu, a jednocześnie spowolnimy tempo, w jakim starzeć się będą nasze komórki. Pamiętajmy też o tym, że woda może być pobierana przez nasz organizm wprost z pożywienia, warto więc sięgać po owoce i warzywa, te bowiem posiadają elektrolity w swojej naturalnej formie.

Zbilansowana dieta

Jak zmniejszyć rozstępy po ciąży?

Kolejnym zadaniem, jakie powinniśmy stawiać przed sobą chcąc minimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów jest pamiętanie o codziennej porcji dostarczanej do organizmu zieleniny. Ta jest ważna przede wszystkim dlatego, że dostarcza naszemu organizmowi witaminy, w tym zwłaszcza witaminę A, która regeneruje uszkodzoną tkankę oraz witaminę C, dzięki której procesy starzenia się organizmu zachodzą wolniej.

Peeling ciała

Nie zapominajmy również o tym, że walka z rozstępami może być prowadzona nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz organizmu. Poza nawadnianiem organizmu i stosowaniem odpowiedniej diety przyda się więc peeling całego ciała. Ten najlepiej powtarzać przynajmniej dwa razy w tygodniu o to, aby usunąć martwy naskórek i poprawić krążenie krwi. Jeśli oczekujemy dziecka, najlepszą opcją będzie peeling enzymatyczny. Skóra w czasie ciąży jest dość wrażliwa, a co za tym idzie, inne rodzaje peelingów są w stanie wywierać na nią szkodliwy wpływ. Nie można zapominać także o akcesoriach do kąpieli znanych z tego, że mają pozytywny wpływ na krążenie krwi. Te przydadzą się nam zresztą nie tylko w czasie ciąży, ale i po jej zakończeniu, zawsze warto bowiem dbać o to, aby skóra była jędrna. Jeśli więc dysponujemy specjalną gąbką lub szczotką, regularnie wykonujmy masaż ciała. Nie jest to wcale zadanie trudne, a przynosi szereg korzyści nie tylko dla ciała, ale i dla samopoczucia. Warto pamiętać, że brzuch i piersi wymagają dość delikatnego masażu, podczas gdy uda, biodra oraz pośladki można masować zdecydowanie mocniej.

Zobacz więcej podobnych postów