Spierzchnięte usta zimą i latem
Gdy nadchodzi sezon zimowy, nasze usta nieustannie muszą toczyć walkę nie tylko z wiatrem, ale również z niską temperaturą. Jeśli więc brakuje im odpowiedniej ochrony, w pewnym momencie dojdzie do ich pierzchnięcia i to nawet w przypadku tych najbardziej zadbanych. Także w okresie letnim ochrona ust nie powinna być zaniedbywana. Promienie słoneczne przyczyniają się przecież do tego, że ich skóra szybko zaczyna wysychać, a tym samym dość szybko pojawiają się pierwsze pęknięcia.
Jak dbać o usta latem?
Na szczęście, mamy do czynienia z problemem, z którym można się uporać. Usta to jedna z najwrażliwszych części naszego ciała i powinniśmy mieć tego świadomość. O tym, jak bardzo są delikatne, przekonuje się przy tym niemal każda kobieta, dość powszechne są bowiem sezonowe kłopoty z wargami, które są popękane i suche. Taki stan ust wpływa niekorzystnie na wygląd ogólny, wcale nie mniej istotne jest jednak to, że jest w stanie skutecznie pogorszyć nasze samopoczucie. Jeśli skóra jest ciągle podrażniona, trudno odczuwać zadowolenie ze swojego wyglądu, a przecież zarówno warunki atmosferyczne, jak i trudny do zwalczenia nałóg polegający na przygryzaniu warg, nie należą do naszych sojuszników. Walka o piękne usta wymaga przyswojenia kilku zasad, wśród których za najważniejszą można uznać tą, aby nie oblizywać ust nie tylko na mrozie, ale i na wietrze.
Odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji ust
Nie można też zapominać o tym, że kosmetyki zawierające w swoim składzie wodę i alkohol są szczególnie niebezpieczne, prowadzą bowiem tak do podrażniania, jak i do wysuszania ust. Warto też zwracać uwagę na sam skład kosmetyków. Ten powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Co ważne, latem preparaty stosowane do ochrony i upiększania ust muszą zawierać filtr przeciwsłoneczny, poparzenie słoneczne jest bowiem w stanie wywołać bardzo silne dolegliwości bólowe. Jeśli regeneracja skóry przebiega z opóźnieniem ,warto też pamiętać o tym, aby wstrzymywać się z jedzeniem zarówno bardzo kwaśnych, jak i ostrych potraw, te bowiem potęgują podrażnienia. Gdy problemy z wargami przybierają na sile, warto zafundować im możliwie jak najdokładniejsze nawilżenie. Jest to podstawa, bez której dalsze działania mogą zwyczajnie nie mieć sensu. Co więcej, produkty, które mają regenerować usta, bez odpowiedniego nawilżenia mogą stanowić dla nich zagrożenie. W pierwszej kolejności należy więc pamiętać o piciu dużej ilości wody. Co ważne, pomoże to nie tylko ustom, ale również naszej skórze oraz włosom. Przed snem warto nakładać na usta wazelinę, gdy zaś jej smak nam przeszkadza, równie dobrze sprawdzi się aloes pod warunkiem, że będzie nakładany w dość dużych ilościach. Przynajmniej dwa razy w ciągu dnia dobrze jest też robić maseczkę z miodu. Jeśli nie chcemy przygotowywać jej samodzielnie, możemy sięgnąć po jedno z gotowych rozwiązań. Naprawdę ważne jest przede wszystkim to, aby regularnie nakładać ją na usta, a potem delikatnie je masować. Codziennie dobrze też używać kojącego balsamu, a przynajmniej raz na kilka dni – plastrów ogórka znanych ze swoich właściwości nawilżających. Gdy kuracja nawilżająca zaczyna już przynosić widoczne rezultaty, możemy zastanowić się nad zastosowaniem delikatnego peelingu, który pozwoli na pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Nie tylko pozwoli ona na zredukowanie suchości, ale również przyczyni się do lepszego ukrwienia warg. Może to wpłynąć nie tylko na wygląd ust, ale i na ich kolor, nic więc dziwnego, że zabieg taki jest postrzegany jako bardzo atrakcyjny. Najczęściej stosuje się peeling cukrowy. Możemy przygotować go samodzielnie, choć dobrze jest zwracać uwagę na to, aby nie stosować cukru gruboziarnistego.