Zapobieganie wszom
Piękne i zdrowe ciało

Zapobieganie wszom

Wszawica to schorzenie, które dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolno-szkolny, rozprzestrzenia się dość szybko poprzez zakładanie cudzych czapek, spinek, czy gumek do włosów. Mitem jest zdanie, że wszawica dotyczy dzieci, których rodzice zaniedbują zasady higieny w domach, dlatego zarażenie się nie powinno stanowić powodu do wstydu, lecz skłonić do zakupu preparatów na wszy.

Sposoby na zwalczanie wszawicy

najlepszy preparat na wszy to taki, który w jak najkrótszym czasie całkowicie zlikwiduje bardzo nieprzyjemny problem, najbardziej popularne są specjalne szampony, spraye i odżywki do włosów. Są to środki bardzo skuteczne, a do ich użycia nie są potrzebne żadne specjalne zdolności, wystarczy aplikować preparaty zgodnie z zaleceniami na ulotce, by problem został szybko rozwiązany. Po dokładnym umyciu głowy konieczne jest równie dokładne spłukanie szamponu, czy odżywki, których działanie polega na natychmiastowych pozbawieniu odpowiedniego nawodnienia i przyblokowania otworów niezbędnych do oddychania wszy. Skład tego rodzaju szamponów opiera się w głównej mierze na naturalnych składnikach w postaci olejków z drzewa herbacianego i rozmarynu, do preparatu często dołączone są specjalne wyczeski, które pozwalają na pozbycie się pozostałości wszy z włosów dziecka. Ciekawą alternatywą dla standardowych preparatów na wszy są plastry, których zadaniem jest ochrona przeciw pasożytom, w 100% naturalne olejki eteryczne skutecznie je odstraszają, wystarczy przymocować je na przykład do czapki. Tkaniny do których przyczepia się rzep z plastrem powinno być gładkie, by zapewnić najlepszą przyczepność i tym samym zwiększyć skuteczność działania. Przed aplikacją, plaster nie może mieć kontaktu z rzepem, może być wielokrotnie stosowany, jednak każdorazowo przechowywany osobno – produkt jest przeznaczony do przyczepiania wewnątrz czapek.

Zapobieganie wszom

Gumki i wyczeski przeciw wszom

Ciekawym sposobem na ochronę przed wszami dla dziewczynek są specjalne gumki, którymi można związać włosy w dowolny sposób, przed ich użyciem zaleca się dokładne umycie włosów i wysuszenie ich. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować kilka gumek jednocześnie, jedynym zastrzeżeniem jest unikanie zamoczenia produktu w wodzie, ani żadnych innych cieczach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gumki tworzą barierę ochronną przed wszami przez długi czas, nawet do 2 – 3 tygodni, pozwala na to zawartość w nich olejków naturalnego pochodzenia. Uzupełniająco podczas stosowania szamponów, odżywek, gumek można używać również tak zwanych wyczesek wykonanych ze stali nierdzewnej, rodzic może z łatwością utrzymać grzebyk. Pozwala na to antypoślizgowa rączka, podwójne kanaliki są znacznym ułatwienie dla zbierania wszy i innych ewentualnych pasożytów w postaci gnid. Najlepsze preparaty na wszy dzięki aktywnym składnikom w nich zawartych mogą doprowadzić do usunięcia problemu bardzo szybko – czasami wystarczy jednorazowe użycie szamponu, by pozbyć się kłopotu. Jednak w uzasadnionych przypadkach można je stosować nieco dłużej.

Czytaj poprzedni

Leczenie ortodontyczne

Zobacz więcej podobnych postów