Do aktywności fizycznej zawsze warto podchodzić w odpowiedzialny sposób. Dlatego też, jeżeli zamierzamy uprawiać sport powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że intensywny wysiłek często może stanowić niemałe obciążenie dla naszego organizmu. Każdy sportowiec nawet ten, który zajmuje się sportem wyłącznie hobbystycznie powinien, więc wiedzieć, kiedy i w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty sportowego oraz jakie metody leczenie stosują tego typu specjaliści.
Kto może skorzystać z usług fizjoterapeuty sportowego?
Co prawda dużą grupę pacjentów fizjoterapeuty sportowego stanowią osoby zajmujące się uprawianiem sportu i mowa tu zarówno o sportowcach zawodowych, jak i amatorach, ale należy podkreślić, że z usług takiego specjalisty może skorzystać także każda osoba, która doznała kontuzji w obrębie narządu ruchu. Warto, bowiem zaznaczyć, że do różnego rodzaju urazów może dojść nie tylko na skutek wzmożonej aktywności fizycznej, ale również podczas zwykłego przemieszczania się. Fizjoterapeuta sportowy to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, która przy zastosowania właściwie dobranych programów terapii jest wstanie pomóc nam w maksymalnym skróceniu czasu potrzebnego do powrotu do pełnej sprawności po przebytym urazie narządu ruchu. Ponadto należy dodać, że do zadań fizjoterapeuty sportowego należy także wspomaganie sportowców podczas treningów, tak aby zminimalizować u nich podatność na urazy oraz by przygotować ich do wzmożonej aktywności fizycznej. Fizjoterapeuta sportowy zajmuje się, więc zarówno profilaktyką przeciwurazową, jak i rehabilitacją po kontuzji. Taki specjalista pomaga również sportowcom w prawidłowym zregenerowaniu mięśni po ciężkim wysiłku fizycznym. Decydując się na wybór fizjoterapeuty sportowego warto wziąć pod uwagę jego doświadczenie oraz opinie innych pacjentów na temat jakości świadczonych przez niego usług.
Pamiętajmy, że dobry fizjoterapeuta sportowy powinien zawsze mieć na uwadze zadowolenie pacjenta, a program terapii układać w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszy wynik leczenia - informuje fizjoterapeuta Kraków.
Metody leczenia stosowane w fizjoterapii sportowej
W gabinecie fizjoterapeuty sportowego możemy skorzystać z wielu nowoczesnych metod leczenia takich jak np.: masaże dla sportowców, terapia manualna kręgosłupa czy kinesiotaping sportowy, (które to zaliczane są do najbardziej popularnych metod leczenia stosowanych w fizjoterapii sportowej). Ponadto w takim miejscu przeprowadza się również terapię falą uderzeniową, która to w bardzo skuteczny sposób stymuluje regenerację tkanek miękkich. W fizjoterapii sportowej bardzo często stosuje się także trening równowagi mięśniowej, który ma na celu aktywację głębokich mięśni przykręgosłupowych. Przyjazną dla pacjenta metodą leczenia stosowaną w fizjoterapii sportowej jest również metoda PNF polegająca na wspomaganiu ruchu i koordynacji przy wykorzystaniu umiejętności pacjenta oraz jego silnych odcinków ciała. W przywróceniu normalnego zakresu ruchu może pomóc nam także nieinwazyjna metoda terapii tkanek miękkich tak zwana metoda IASTM.