Laser bez tajemnic
Piękne i zdrowe ciało

Laser bez tajemnic

Zabiegi laserowe cieszą się współcześnie coraz większą popularnością. Z wolna przestają przy tym kojarzyć się jedynie z medycyną estetyczną. Rośnie również świadomość tego, że laser może pomóc nam w uporaniu się z wieloma chorobami. Jeśli terapia laserowa jest dobrze dobrana i wykonana we właściwy sposób, jej efekty potrafią być spektakularne.

Jak działa laser?

Laser jest urządzeniem, które jest w stanie emitować wyjątkowy rodzaj światła. Wiązka promieni kierowana jest więc na określony obszar ciała po to, by zamiana energii promieni laserowych na inny jej rodzaj miała działanie o charakterze terapeutycznym. Co do zasady, mała siła promieniowania jest w stanie pobudzić aktywność biologiczną, podczas gdy silne światło prowadzi do jej opóźnienia, a nawet zahamowania. To właśnie typ lasera, jego ustawienia i rodzaj zastosowanego światła sprawiają, że laseroterapia może być dziś wykorzystywana do tak zróżnicowanych celów i znajduje zastosowanie między innymi w ortopedii, reumatologii, medycynie sportowej, czy też dermatologii.

Rodzaje laserów

Istnieje przynajmniej kilka kryteriów, w oparciu o które możemy dzielić lasery, najczęściej jednak mówi o laserach nisko-, średnio- i wysokoenergetycznych nazywanych też chirurgicznymi. Lasery niskoenergetyczne znajdują zastosowanie wówczas, gdy konieczne jest inicjowanie lub pobudzanie konkretnej odpowiedzi fizjologicznej naszego organizmu, ze średnioenergetycznymi mamy zaś do czynienia przede wszystkim w diagnostyce, a następnie również w terapii chorób nowotworowych. Lasery wysokoenergetyczne możemy spotkać w chirurgii oraz w medycynie estetycznej, gdzie służą zarówno destrukcji, jak i usuwaniu tkanek.

Laser bez tajemnic

Najpopularniejsze zabiegi laserowe

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów laserowych jest usuwanie przebarwień. Polega on na naświetlaniu konkretnych plam po to, aby światło zostało pochłonięte przez miejscowo nagromadzoną melaninę. Prowadzi to do rozbicia jej na mniejsze kawałki, dzięki czemu organizm może już samodzielnie pozbyć się barwnika. Nie mniej popularne jest jednak także usuwanie naczynek. Zwykle zabieg ten wykonuje się na znieczulonej skórze po to, aby skierować w rozszerzone naczynko kilka strzałów. Światło pochłania w takim wypadku hemoglobina pochłaniając zawartą w nim energię. W konsekwencji, ściany naczynka zostają zniszczone.

Innym zabiegiem, który pozwala przekonać się, jak skuteczny bywa laser, jest depilacja laserowa. Ta polecana jest zwłaszcza osobom o wrażliwej skórze, która ulega podrażnieniom, jeśli włoski są usuwane z wykorzystaniem najbardziej klasycznych metod. I tym razem światło lasera jest pochłaniane przez melaninę. Ta znajduje się w mieszku włosowym, wraz z jej zniszczeniem zniszczeniu ulega więc cały mieszek.

Zobacz więcej podobnych postów