Odpowiednio dostosowany sprzęt rehabilitacyjny może skutecznie pomóc w szybszym powrocie do zdrowia i sprawności. Poza tym niezbędne są regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz mnóstwo dobrej energii i motywacji do działania. W przeciwnym wypadku, nawet najlepszy sprzęt rehabilitacyjny może okazać się całkowicie bezużyteczny.
Najpopularniejsze rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego
Ze względu na przeznaczenie, wyróżnia się kilka grup sprzętu rehabilitacyjnego, pierwsza to urządzenia stosowane głównie w celach profilaktycznych, ich zadaniem jest wspierać w leczeniu poszczególnych dolegliwości. Do tej grupy zalicza się sprzęt rehabilitacyjny w postaci poduszek ortopedycznych odpowiedzialnych za stabilizację odcinka szyjnego, który mógł zostać uszkodzony na skutek częstego i długiego siedzenia w niewłaściwej pozycji. Druga grupa to sprzęt rehabilitacyjny wykorzystywany podczas turnusów rehabilitacyjnych, podczas których chory jest stawiany na nogi, są to na przykład retory do ćwiczeń. Trzecia grupa to urządzenia niezbędne codziennie dla osób z niepełnosprawnością ruchową, która uniemożliwia samodzielne poruszanie się.
Sprzęt rehabilitacyjny w postaci rowerków, skuterów i łóżek
Osoby, których nogi nie są całkowicie sprawne mogą poruszać się rowerem trójkołowym, co stanowi dużą frajdę, wpływa również pozytywnie na poczucie własnej wartości oraz motywuje niepełnosprawnych do działań. W ten sposób można pojechać na zakupy lub do znajomych, jest to również forma ruchu, czyli korzystanie z tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego ma same zalety. W szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych często znajdują się specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne, których główną funkcją jest ograniczenie nadwyrężania układu ruchu chorego. Dzięki zamontowanym kółkom, pacjenta można przewozić, bez konieczności używania siły do przesuwania sprzętu. Osoby niepełnosprawne, które nie chcą być całkowicie dyskryminowane przez chorobę, mogą skorzystać ze skutera inwalidzkiego, którym można sterować bez użycia rąk.