Leczenie urazów łąkotki kolana - co warto wiedzieć na ten temat?
Piękne i zdrowe ciało

Leczenie urazów łąkotki kolana - co warto wiedzieć na ten temat?

Do często spotykanych urazów w obrębie kolana należą urazy łąkotki. Mogą przydarzyć się one zarówno osobą młodym i aktywnym, jak i starszym.

Uszkodzenie łąkotki – podstawowe informacje

Wyróżniamy dwa rodzaje łąkotek kolanowych: łąkotkę przyśrodkową i łąkotkę boczną. Należy zaznaczyć, że częstszym uszkodzeniom o charakterze przewlekłym i przeciążeniowym ulega łąkotka przyśrodkowa. Jest ona, bowiem mniej mobilna. Do uszkodzenie łąkotki z reguły dochodzi na skutek dużego obciążenia kolana. Do urazu łąkotki może dojść podczas uprawiania sportu czy wypadku komunikacyjnego. Takie uszkodzenie może być także wynikiem zmniejszenia się elastyczności i wytrzymałości starzejących się tkanek łąkotki lub skutkiem często powtarzających się w tym obszarze mikrourazów. Jednym z rodzajów uszkodzenia łąkotki jest uszkodzenie zwyrodnieniowe. W takiej sytuacji nie można wskazać konkretnej przyczyny urazu, pacjent odczuwa natomiast narastający ból i doznaje dysfunkcji stawu, co świadczy o tym, że mogło dojść do właśnie takiego uszkodzenia. Do głównych objawów urazu łąkotki możemy zaliczyć ból i obrzęk kolana o różnym nasileniu. Na uszkodzenie łąkotki wskazuje także tak zwane blokowanie i przeskakiwanie w kolenie. W niektórych przypadkach może dojść również do całkowitego zablokowania ruchu w kolanie.

Leczenie urazów łąkotki kolana - co warto wiedzieć na ten temat?

Na czym polega leczenie urazów łąkotki?

Lekarz w celu rozpoznania uszkodzenia łąkotki kolanowej dokonuje wywiadu, przeprowadza badanie ortopedyczne oraz wykonuje tzw. testy łąkotkowe. Dodatkowe badania w tym zakresie to takie badania jak: USG czy też rezonans magnetyczny. Wielu pacjentów z uszkodzeniem łąkotki musi poddać się leczeniu operacyjnemu. Jednak takie leczenie wykonuje się z reguły technikami artroskopowymi, więc jest ono mało inwazyjne. Przy niektórych przypadkach uszkodzenia łąkotki lekarz na podstawie oceny wyników badań podejmuje decyzję o leczeniu zachowawczym – nieoperacyjnym. Warto również podkreślić, że podstawową zasadą leczenia urazów łąkotki jest zasada save the meniscus, która polega na dołożeniu wszelkich starań, aby leczoną łąkotkę zachować w stawie. Dzięki temu można, bowiem uniknąć powikłań związanych z częściowym lub całościowym usunięciem łąkotki.

Zobacz więcej podobnych postów