Zerwanie więzadła pobocznego kolana - co warto wiedzieć na ten temat?
Piękne i zdrowe ciało

Zerwanie więzadła pobocznego kolana - co warto wiedzieć na ten temat?

Zerwanie więzadła pobocznego kolana może zdarzyć się każdemu. W jaki zatem sposób należy zachować się w takiej sytuacji? Co warto wiedzieć na ten temat?

Zerwanie więzadła pobocznego kolana – podstawowe informacje

Zerwaniu więzadła pobocznego mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak obrzęk, który zwykle pojawia się z boku kolana, krwiak czy niestabilność stawu. W takiej sytuacji zazwyczaj odczuwamy również ból kolana oraz możemy zaobserwować szpotawienie kolana w obciążeniu czy też nadmierne wyprostowanie kolana podczas chodzenia. Aby potwierdzić zerwanie więzadła pobocznego kolana należy udać się na wizytę do lekarza, który to po przeprowadzeniu badania fizykalnego oraz wykonaniu RTG (w niektórych przypadkach niezbędne może okazać się także wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego) postawi diagnozę określając tym samym stopień uszkodzenia więzadła.

Zerwanie więzadła pobocznego kolana - co warto wiedzieć na ten temat?

W jaki sposób przebiega leczenie uszkodzenia więzadła pobocznego?

Leczenie zerwania więzadła pobocznego kolana uzależnione jest od stopnia uszkodzenia. W przypadku uszkodzeń I i II stopnia z reguły stosuje się tak zwane leczenie zachowawcze, które polega na udziale pacjenta w rehabilitacji. Zaś przy uszkodzeniach III stopnia zwykle konieczne bywa leczenie chirurgiczne. Jednak zarówno przed nim, jak i po nim pacjent powinien korzystać z rehabilitacji. Warto pamiętać także o tym, aby w przypadku uszkodzenia więzadła pobocznego kolana bezpośrednio po urazie stosować się do zasad protokołu PRICE. W myśl tego protokołu bardzo ważną rolę odgrywają takie elementy jak: odpoczynek, zapewnienie właściwej ochrony kolana np. za pomocą ortezy bądź kul, stosowanie zimnych okładów, właściwe uniesienie nogi oraz zastosowanie odpowiedniego ucisku. Jeżeli zaś chodzi o zabiegi rehabilitacyjne zalecane w przypadku uszkodzenia więzadła pobocznego to zaliczamy do nich między innymi: ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia sensomotoryczne, terapię ARPwave oraz metody limfatyczne takie jak: drenaż i kinesiology taping. Warto również dodać, że ćwiczenia dobrze jest kontynuować nawet już po zakończeniu rehabilitacji.

Zobacz więcej podobnych postów