Cukrzyca i ratinopatia cukrzycowa. Jak chronić swoje oczy?
Piękne i zdrowe ciało

Cukrzyca i ratinopatia cukrzycowa. Jak chronić swoje oczy?

Retinopatia cukrzycowa to bardzo groźne powikłania związane z cukrzycą. Nieleczona powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych zlokalizowanych w siatkówce oka. Choroba ta dotyka większości osób chorujących na cukrzycę, a jej występowaniu sprzyjają dodatkowo ciąża oraz zaćma. Jakie są przyczyny retinopatii cukrzycowej i w jaki sposób się ją leczy?

Jak powstaje retinopatia cukrzycowa?

Główną przyczyną retinopatii cukrzycowej jest cukrzyca. Schorzenie to występuje u praktycznie wszystkich osób chorujących na cukrzycę typu 1 i u ok. 60% chorych na cukrzycę typu 2. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz wysokie ciśnienie tętnicze powodują zwiększenie przepływu krwi, w wyniku czego dochodzi do pogrubienia błony gałki ocznej i zablokowania przepływu płynów w obrębie siatkówki oka. Jej uszkodzone komórki wydzielają substancje przyczyniające się do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, które wykazują dużą tendencję do pękania i krwawienia.

Rozwijająca się retinopatia cukrzycowa początkowo nie daje żadnych widocznych objawów. We wczesnym stadium nie występują zaburzenia widzenia ani żadne dolegliwości bólowe w obrębie oczu. Z czasem w polu widzenia pojawia się jednak charakterystyczna czarna plamka, która po pewnym czasie zanika. Osoby cierpiące na retinopatię cukrzycową z czasem obserwują u siebie pogorszenie widzenia, częste pękanie naczynek oraz krwawienie z oczu. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, a nawet jego utraty.

Cukrzyca i ratinopatia cukrzycowa. Jak chronić swoje oczy?

Diagnozowanie retinopatii cukrzycowej. Kiedy warto udać się do lekarza?

Osoby chorujące na cukrzycę, które dostrzegą u siebie słabsze widzenie w ciemności, problemy z ostrością wzroku, pojawianie się nowych naczyń krwionośnych w obrębie gałki ocznej, obrzęku siatkówki oraz dłuższego przystosowywania się oka do widzenia w jasnych pomieszczeniach powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty. Wszystkie te objawy mogą bowiem świadczyć o retinopatii cukrzycowej i nie należy ich bagatelizować.

Okulista podczas pierwszej wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i w razie konieczności skieruje go na dodatkowe badania. W diagnozowaniu retinopatii cukrzycowej stosowana jest angiografia fluoresceinowa, dzięki której można określić stopień zaawansowania choroby. Oprócz tego pacjent podawany jest badaniu OCT, które pozwala stwierdzić lub wykluczyć obecność obrzęku plamki w oku.

Skuteczne leczenie retinopatii cukrzycowej za pomocą lasera

Łagodna odmiana retinopatii cukrzycowej zazwyczaj nie wymaga inwazyjnego leczenia. Pacjenci muszą jednak często zgłaszać się na kontrole do okulisty oraz zadbać o prawidłowe leczenie cukrzycy, która jest główną przyczyną rozwoju retinopatii cukrzycowej.

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby sposobem na zahamowanie jej rozwoju jest leczenie laserowe, które polega na wypalaniu za pomocą wiązki promieniowania laserowego patologicznych naczyń krwionośnych, co zapobiega dalszemu pogarszaniu się widzenia. W leczeniu retinopatii cukrzycowej wykorzystywane są także zastrzyki z lekami anty-VEGF, które hamują rozrastanie się śródnabłonka naczyń odpowiedzialnych za obrzęk oka.

Więcej informacji na temat retinopatii cukrzycowej oraz jej wpływu na wzrok można uzyskać na stronie: https://zdrowydiabetyk.pl/jak-cukrzyca-wplywa-na-wzrok.

 

 

 

Zobacz więcej podobnych postów