Podstawy nauki jazdy na nartach — Krótki poradnik
Moda dla każdego

Podstawy nauki jazdy na nartach — Krótki poradnik

Narty i wycieczka na stok są szczególnie stresujące dla osób, które będą stawiały tam swoje pierwsze kroki. Istnieje jednak kilka przydatnych porad, dzięki którym jazda na nartach będzie dużo prostsza i efektywniejsza. Warto zapoznać się także z tymi poradami przed wizytą na stoku, aby wiedzieć, na co możemy liczyć i jakie czynności będziemy wykonywali podczas nauki jazdy.

Podstawy nauki jazdy na nartach — Krótki poradnik

 

Wybór odpowiedniego miejsca i przygotowanie się

Pierwszym elementem nauki jazdy na nartach jest wybór odpowiedniego miejsca na stoku oraz przygotowanie się. Powinno być to miejsce stosunkowo płaskie, zabezpieczone oraz z możliwie jak najmniejszym ruchem. Przed jazdą na nartach musimy również się rozgrzać, aby nie nabawić się kontuzji. W tym celu warto robić przysiady, pajacyki, podbiegi czy rozciągać wszystkie mięśnie w miejscu. Warto też zadbać o pomoc instruktora, znajomego czy zapisać się na zajęcia, gdzie pod czujnym okiem poznamy wszystkie tajniki jazdy na nartach.

 

Jazda pługiem i skręcanie

Jednym z pierwszych elementów, jakich będziemy uczyli się podczas jazdy na nartach, jest jazda pługiem i skręcanie. Jazda pługiem pozwala jeździć wolno oraz hamować. Polega ona na skierowaniu czubków nart do siebie, a rozszerzeniu tyłów nart. Im bardziej zbliżone nosy nart do siebie, tym wolniej jedziemy i mocniej hamujemy. W tej technice kolana skierowane są do siebie, a nogi są lekko ugięte. Skręcanie polega na tym, iż ręce przykładamy do jednego z kolan i wywieramy nacisk na konkretną stronę, a co za tym idzie skręcamy.

 

Skręcanie — jazda na krawędziach

Bardziej zaawansowaną czynnością, którą będziemy uczyli się podczas jazdy na nartach, jest skręcanie na krawędziach. Wykonuje się je tylko przy jeździe wprost. Polega ono na przenoszeniu ciężaru ciała na odpowiednią nartę oraz skręcaniu tułowiem. Ćwiczyć takie skręcenie warto bez kijków co będzie pomocne. Skręcanie w ten sposób polega na zmianie położenia bioder oraz kolan i zachowaniu odpowiedniej sylwetki. Istnieje kilka technik takiego skrętu. Jeśli opanujemy tę technikę, będziemy mogli płynnie poruszać się na nartach, zjeżdżając ze stoku i wykonywać duże szybkie łuki.

 

Zobacz więcej podobnych postów